Budowa, eksploracja, przygoda to tylko niewielka część z tego, co można powiedzieć o LEGO Worlds. Jest to odsłona, która daje ogromne możliwości w świecie w całości zbudowanym z klocków Lego. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia gracza oraz jego zacięcie w projektowaniu. Niestety także spora ilość błędów, które co rusz utrudniają życie graczom.
Czy to drugi Minecraft?
LEGO Worlds ukazało się 5 września 2017 roku, a jej wydawcą jest Traveller’s Tales. Już po zapowiedziach porównywano ją do Minecraft i nie bez przyczyny. To przecież tak samo pokaźna gra, w której można dosłownie wszystko, od wspinania się po górach i podróży w statkach kosmicznych, po zwiedzanie lochów, czy podwodnych biomów. Mówiąc o krajobrazie, trzeba rzec, że jest to bogaty element gry. Niesamowita różnorodność przyciąga i urzeka, a eksploracja sprawia bardzo wiele radości, tym bardziej że, podróżując swobodnie i niespiesznie odkrywa się kolejne, spontanicznie ukazujące się mapy. Znajdują się tam, np. małe miasteczka, zamki, jaskinie itp., które urozmaicają rozgrywkę i zachęcają do dalszej eksploracji.
Pełna swoboda twórcza oraz możliwość kopiowania struktur.
Tworzyć można dosłownie wszystko. Od postaci, zwierząt i NPC, których sami wygenerujemy, do wielkich budynków, potężnych fortec, naziemnych, podwodnych, podniebnych i kosmicznych pojazdów, torów wyścigowych itd. Wszystkie swoje projekty da się udostępnić innym graczom lub pochwalić się nimi w sieci. Aby kopiować struktury, potrzebne jest narzędzie, które otrzymujemy wraz z postępem gry (w trybie Adventure). Podłoże może być dowolnie modyfikowane dla własnych celów. Nie trzeba więc szukać wejścia do jaskini, w celu znalezienia złotych klocków. Można to zrobić sposobem wykopania sobie przejścia wprost do lochu ze skarbem. Bardziej atrakcyjne jest jednak poddanie się pewnym ograniczeniom, które samemu można sobie ustalić.
Trochę więcej fabuły niż zwykle.
Tryb Adventure oferuje rozgrywkę, która zaczyna się awarią statku kosmicznego. Pilot jest zmuszony do awaryjnego lądowania (tak rzeczywiście to rozbija się z wielkim hukiem). Aby ponownie uruchomić międzyplanetarny pojazd, trzeba ruszyć w przygodę pełną atrakcji, która poprowadzi ostatecznie do znalezienia nawet do 100 złotych klocków. Do naprawy statku potrzeba ich trzech, lecz to tylko początek podróży. Mamy tu dość ciekawą fabułę, która powinna bardziej przypaść do gustu młodszym graczom. Kolejni napotykani NPC proszą nas o pomoc, a my chętnie jej oczywiście udzielmy. W ten sposób wykonując misje, zdobywa się udoskonalenia i uczy się projektów otoczenia, które można później swobodnie kopiować (za niewielką opłatą w złocie).
Mechanika budowy.
Budowa opiera się na kładzeniu jeden na drugim, kolejnych klocków, co przy dużych projektach może być uciążliwe. Trzeba uzbroić się w cierpliwość albo budować wyłącznie z poznanych projektów. Możliwość stworzenia wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy, to wielka frajda, ale i wyzwanie, którego podjęcie, wymaga poświęcenia i wielu prób, i błędów.
Gra dla dwójki.
W LEGO Worlds można grać na podzielonym ekranie lub dołączyć do innego gracza w sieci. Jednocześnie na mapie może znajdować się dwóch kreatorów. Niestety nie udostępniono możliwości gry z większą liczbą przyjaciół, ale mimo to możemy podzielić się swoimi projektami z każdym. Wielkim plusem dla polskich graczy jest pełna polska wersja językowa i dubbing. Jest to chyba pierwsza produkcja na Nintendo Switch, która zadbała o pełne tłumaczenie.
Przyjemna muzyka i efekty wizualne, lecz gra ma swoje niedociągnięcia.
Oprawa audiowizualna jest bardzo urozmaicona, a kolorowa grafika prezentuje się bardzo przyjemnie. LEGO Worlds od czasu do czasu gubi płynność, spadając do 30 klatek na sekundę. Interfejs nie jest tak responsywny, jak można by oczekiwać, a sterowanie niedopracowane. Znajdzie się też trochę błędów, które mogą nawet uniemożliwić rozgrywkę.
Podsumowanie:
Oprawa graficzna jest ciekawa i bogata. LEGO Worlds na Nintendo Switch zaprasza gracza do dobrze dopracowanej fabularnie kampanii. Chciałoby się powiedzieć, że jest to fantastyczny produkt, ale nawet jeśli gra się przyjemnie to błędy mogą irytować. Niezbyt udany pomysł na sterowanie także sprawia trudności. Wielkim plusem jest możliwość poluzowania wodzy fantazji i kreowania wszystkiego, co przyjdzie tylko na myśl.