Złote Mariany – Gry Roku 2021
Mamy to! Po ponad dwóch tygodniach, dziesiątkach redakcyjnych narad w…
Mamy to! Po ponad dwóch tygodniach, dziesiątkach redakcyjnych narad w temacie, kilkuset głosach od naszych fanów – udało się. Nareszcie wyłoniliśmy zwycięskie gry w 10 kategoriach – 9 absolutnych hitów i jeden tytuł, który najbardziej Was w tym roku zawiódł. W niektórych dziedzinach liczba głosów była naprawdę zbliżona, a my śledziliśmy wyścig z zapartym tchem. Poniżej znajdziecie nasze zwycięskie gry.
Ważne: 10 szczęśliwych osób, które wygrały w losowaniu nagród, otrzymają dziś kody drogą mailową. Mamy nadzieję, że ten konkurs sprawił Wam tyle frajdy co nam!
GOTY (Gra Roku)
Zacznijmy z grubej rury: Gra Roku. Chyba nikt w redakcji nie spodziewał się takiego wyniku, ale lud przemówił. Super Mario World 3D + Bowser’s Fury wygrało z całkiem solidną przewagą (38% wszystkich oddanych przez czytelników głosów). Choć Metroid Dread i Monster Hunter Rise dzielnie podjęły rękawicę, nie mogły równać się z kolejną częścią przygód sympatycznego hydraulika. Trudno właściwie się dziwić – Super Mario World 3D + Bowser’s Fury to fantastyczna platformówka, dopracowana w każdym calu. Mimo relatywnie krótkiego czasu przejścia (około 10 godzin), każda spędzona z nią minuta to po prostu doskonała zabawa. To klasyk gatunku, przy którym świetnie bawić się będą zarówno młodsi użytkownicy Switcha, jak i starzy wyjadacze.
Nasza recenzja – https://www.nintendoswitch.pl/podwojne-klopoty-w-krolestwie-recenzja-super-mario-3d-world-bowsers-fury/
Rozkład głosów:
Gra Indie Roku
Kolejna kategoria i kolejna niespodzianka. Kto spodziewałby się, że w dzisiejszych czasach horror od małego studia może świecić takie triumfy? Little Nightmares II od brytyjskiego Tarsier Studios zostawiło jednak konkurencję daleko w tyle, wyprzedzając najbliższego konkurenta o niemal 20% głosów. Niesamowita, mroczna atmosfera, piękna grafika, ciekawe zagadki logiczne i pomysłowy gameplay “małych koszmarków” wyraźnie podbiły serca polskich fanów Switcha i gier indie. Strach się bać!
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/ludzkie-grzeszki-recenzja-little-nightmares-2/
Rozkład głosów:
Najlepsza gra zręcznościowa
Zwycięzca kategorii “gra zręcznościowa” nie powinien chyba dziwić nikogo, biorąc pod uwagę, że ten sam tytuł wygrał zaszczytne miano Gry Roku. Super Mario World 3D + Bowser’s Fury po raz kolejny zdominowało głosowanie w tej dziedzinie, uzyskując ponad 50% Waszych głosów. Co tu dużo pisać – jeśli istnieje jakiś rodzaj gier, który Nintendo ma opanowany do absolutnej perfekcji, są to gry platformowe. Bowser’s Fury to stanowczo pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów produkcji zręcznościowych, wypakowana po brzegi świetnie zaprojektowanymi poziomami i wyzwaniami, do których chce się wracać.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/podwojne-klopoty-w-krolestwie-recenzja-super-mario-3d-world-bowsers-fury/
Rozkład głosów:
Najlepsza gra action–adventure
W żadnej innej kategorii wyścig o koronę nie był aż tak wyrównany. Cztery tytuły nominowane w tej dziedzinie otrzymały niemal równą liczbę głosów, a The Legend of Zelda: Skyward Sword HD wygrał w końcu z Metroid Dread zaledwie kilkoma głosami. Co ciekawe, Skyward Sword za czasów Wii posiadał wielu krytyków – zbytnie poleganie na motion controls oraz trzymanie gracza “za rączkę” irytowało wielu fanów serii. Wydanie na Switchu tchnęło jednak w Linka nowe życie, a usprawnienia wprowadzone w tej wersji sprawiły, że jest to stanowczo najlepsze miejsce na zapoznanie się z fantastycznym światem Skyward Sword.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/z-glowa-w-chmurach-recenzja-the-legend-of-zelda-skyward-sword/
Rozkład głosów:
Najlepsza gra RPG
Nie od dziś wiadomo, że Nintendo = Pokemony. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że to gra właśnie z tej serii zgarnęła zaszczytne miano RPGa roku. Remake Pokémon Brilliant Diamond & Shining Pearl budził początkowo niemało negatywnych emocji w związku ze specyficzną oprawą graficzną, ale jak widać z czasem przekonał do siebie wielu graczy. Pokémon Diamond & Pearl to absolutne klasyki, będące swego czasu złotym standardem tego, jak powinna wyglądać gra o sympatycznych stworkach, a ich remake z pewnością pozwolił zapoznać się z nimi znacznie większej grupie fanów.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/remake-czy-demake-recenzja-pokemon-brilliant-diamond-shining-pearl/
Rozkład głosów:
Najlepsza grafika
Wszyscy wiemy, jak różną jakość mogą mieć porty na Switcha. Od czasu do czasu trafia się jednak absolutna perełka, przy której widać, że twórcy wycisnęli z naszej małej konsolki ostatnie soki. Takim portem niewątpliwie jest Dying Light. Wielu było sceptyków, oj, wielu, ale rodzime studio Techland stanęło na wysokości zadania. Miasto Harran nie tylko wygląda świetnie na przenośnej konsolce, ale też doskonale trzyma się zamierzonych 30 FPSów. Mimo potrzeby okrojenia niektórych efektów i obniżenia jakości tekstur – apokalipsa nigdy nie wyglądała jeszcze na Switchu tak dobrze.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/wirus-ktory-zakazil-recenzje-recenzja-dying-light-platinum-edition/
Rozkład głosów:
Najlepsza gra rodzinna/kooperacyjna
No dobra, w tej kategorii wątpliwości nie było. Mario Party Superstars wygrało tu z druzgocącą przewagą, zgarniając ponad ⅔ głosów naszych czytelników. Trudno się dziwić – choć seria miewała swoje słabsze dni (patrzę na Ciebie, Super Mario Party), to nadal jest po prostu świetną okazją do zabawy z przyjaciółmi czy rodziną. Przywrócenie plansz ze starszych części było strzałem w dziesiątkę – pozwoliło ponownie przeżyć emocje, które towarzyszyły graczom wiele lat temu i podzielić się nimi z nowymi graczami. There ain’t no party like Mario Party.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/kosci-zostaly-rzucone-recenzja-mario-party-superstars/
Rozkład głosów:
Najlepsza darmowa gra
MOBA z Pokémonami!? Co najmniej szalony pomysł. A jednak chyba trafiony, bo to właśnie Pokémon Unite zdobyło serca oszczędnych graczy w 2021. Może i nie posiada ona tej samej głębi co niektórzy jej konkurenci, ale dwóch rzeczy nie można jej odmówić: sympatycznego klimatu i niskiego progu wejścia, co często jest słabą stroną przeróżnych MOBA. Nawet jeśli nie jest ktoś fanem tego typu gier, warto spróbować – wszak nic to nie kosztuje. Nasza redakcja urządza regularne potyczki!
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/league-of-pokemon-recenzja-pokemon-unite/
Rozkład głosów:
Najlepszy powrót po latach
W końcu. Metroid Dread był nominowany do nagród w chyba największej liczbie kategorii, ale wygrał tylko w tej jednej (chlip, chlip). Fantastyczny powrót do formy dla serii, która przez prawie 20 lat była traktowana przez Nintendo nieco po macoszemu przypomniał wszystkim, jak dobry może być Metroid w 2D. Eksploracja tajemniczego świata, doskonałe, filmowe walki z bossami i piękna grafika sprawiły, że zarówno starzy wyjadacze serii, jak i osoby, które nigdy jej nie dotknęły, zostały absolutnie oczarowane przygodami międzygwiezdnej łowczyni nagród. Miejmy tylko nadzieję, że na kolejnego Metroida w 2D nie będziemy musieli czekać następne 20 lat…
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/triumfalny-powrot-recenzja-metroid-dread/
Rozkład głosów:
Największe rozczarowanie
To chyba kategoria, która wzbudzała najwięcej emocji. Jako fani Nintendo, jesteśmy niestety przyzwyczajeni do pewnych rozczarowań – słabych portów, kiepskiej obsługi online czy niezbyt przyjaznych praktyk konsumenckich. Nic nie mogło przebić jednak leniwego, chciwego “remastera” (używam tego stwierdzenia dość liberalnie) pierwszych gier z serii GTA, które ukazały się w 3D. Okropny performance, bugi, wysoka cena i brak faktycznych usprawnień od jednej z największych firm tworzących gry to policzek wymierzony w fanów serii i chciwy, wykalkulowany ruch, mający na celu ograbienie naszych portfeli. Wstyd, Rockstar. Wstyd.
Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/ah-shit-here-we-go-again-recenzja-grand-theft-auto-the-trilogy-the-definitive-edition/
Rozkład głosów:
Redaktor
Zimny
Fan gier indie, strategii, RPG, Nintendo i wszystkiego co ma związek z retro gamingiem. Swego czasu współtworzyłem jedną z największych polskich stron o jRPG. Z wykształcenia jestem anglistą, a w “prawdziwym życiu” pracuję nad przeróżnymi projektami IT.