Stowarzyszenia Konsumentów w całej Europie rozpoczęły zbieranie skarg od osób, które doświadczyły problemów z kontrolerami Joy-Con od Nintendo Switch. Grupy praw konsumentów z Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Włoch, Norwegii, Portugalii, Słowenii oraz Słowacji, a także Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) zachęcają właścicieli Switcha do skontaktowania się z nimi poprzez stosowne formularze i ujawnienia wszelkich problemów jakich doświadczyli z wadliwymi kontrolerami.
Wspólne dochodzenie stowarzyszeń z wielu europejskich krajów ma na celu rozpoczęcie rozmów z Nintendo, które zachęcą producenta konsoli do rozwiązania problemu, który od premiery konsoli Nintendo Switch występuje w kontrolerach Joy-Con. Jeśli dialog z Nintendo nie wymusi oczekiwanych zmian, rzecznik Holenderskiego Stowarzyszenia Konsumentów mówi, że grupa podmiotów jest skłonna wnieść sprawę do sądu.
Podejmujemy działania, ponieważ otrzymujemy sygnały, że Switch nie działa tak długo, jak oczekiwaliby konsumenci. Ponadto opcje naprawy konsoli są ograniczone, co zmusza konsumentów do kosztownych wymian. Korzystamy z waszych odpowiedzi, aby określić, jakie dalsze działania należy podjąć – powiedziała Sandra Molenaar, dyrektor Holenderskiego Stowarzyszenia Konsumentów
W ramach Europejskiego „Zielonego Ładu”, Unia Europejska promuje politykę mającą na celu uczynienie produktów konsumenckich bardziej zrównoważonymi. Zwiększona trwałość, możliwość naprawy i rozwiązanie problemu przedwczesnej awarii produktów są priorytetami. Firmy muszą zapewnić, że ich produkty spełniają uzasadnione oczekiwania konsumentów. A gdy produkty wykazują problemy ze starzeniem się, producenci muszą szybko zapewnić odpowiednie rozwiązania – możemy przeczytać z kolei w oświadczeniu Consumenten Bond.
Dotychczas tylko we Francji i Belgii organizacje konsumenckie otrzymały już prawie 1000 skarg dotyczących kontrolera Switcha.
Jeśli sprawa trafi do sądu, nie będzie to pierwszy raz, kiedy Nintendo zostanie oskarżone o sprzedaż wadliwego sprzętu. Wielokrotnie na łamach portalu informowaliśmy was o zbiorowych procesach sądowych, które wpłynęły do sądów w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
Prezes Nintendo – Shuntaro Furukawa oficjalnie przeprosił za „drift Joy Conów” kilka miesięcy temu. Jednak przeprosiny nie doprowadziły do zmiany polityki w Nintendo w sprzedawaniu defektywnych kontrolerów dołączanych do konsoli Nintendo Switch.