SprzętRecenzja
SprzętArtykuł

Klawiatura i mysz na Nintendo Switch?! – recenzja zestawu gamingowego Cobra DK02

Wśród dostępnych akcesoriów do Nintendo Switch znajdują się Joy-Cony, ładowarki,…

12 marca 2021

Wśród dostępnych akcesoriów do Nintendo Switch znajdują się Joy-Cony, ładowarki, plecaki, torby i nawet takie dodatki jak klawiatura i mysz. Na japońskiej konsoli miałem okazję przetestować również zestaw gamingowy Cobra DK02. Czy jest to zbawienie dla osób nieradzących sobie w strzelankach przy użyciu gamepada? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższej recenzji.

 

 

Zawartość pudełka

 

Zaczynając od wyglądu opakowania, warto zaznaczyć, że producent podkreśla, iż zestaw jest dedykowany dla Xbox One, ale jest kompatybilny z innymi konsolami, w tym również z komputerem stacjonarnym. Otwierając pudełko, znajdziemy w środku klawiaturę z podpórką, uniwersalną myszkę, kabel USB-C oraz instrukcję obsługi. 

 

 

 

RGB pełną parą

 

Większość klawiszy jest specjalnie wyprofilowana poprzez delikatnie wklęsły kształt, dzięki czemu palce utrzymują się na miejscu. Dodatkowo na przyciskach WSAD można wyczuć lekko chropowatą powierzchnię, zastosowaną ze względu na częstotliwość korzystania z tej popularnej kontroli ruchu. Oprócz standardowych klawiszy znajdziemy przyciski MAKRO oraz funkcję Turbo. W tym urządzeniu występują trzy porty USB-A, jeden USB-C oraz jedno gniazdo słuchawkowe 3.5mm. Po prawej stronie klawiatury znajduje się gałka analogowa, którą możemy wykorzystać zamiast klawiszy ruchu.

 

Mysz optyczna posiada 5 funkcjonalnych przycisków oraz 2 do zmiany DPI w locie. Do wyboru jest siedem takich trybów, w których najmniejsza wartość wynosi 500 DPI, a największa 5000. Zarówno “gryzoń”, jak i klawiatura posiadają kolorowe podświetlenie LED. 

 

 

Pierwsze uruchomienie

 

Przed podłączeniem zestawu do konsoli warto zapoznać się z instrukcją i jego “klawiszologią”. Nie znajdziemy podpowiedzi na klawiszach odnośnie do przycisków odpowiadających kontrolerowi dla Nintendo Switch. Co za tym idzie, zapamiętanie wzoru może chwilę zająć. 

 

Uruchomienie sprzętu nie sprawiło mi żadnego problemu. Przewodnik załączony w instrukcji obsługi jest krótki, ale zarazem wystarczający, aby szybko skonfigurować zestaw. Zauważyłem, że Nintendo Switch traktuje Cobrę DK02 jako zwykły kontroler podłączony przy użyciu USB. Niestety nie mamy możliwości zmiany działania przycisków. Ruchy myszką są odpowiednikiem poleceń wykonanych przez prawą gałkę kontrolera. Jednak podczas testów czasami miałem wrażenie, że wolne ruchy myszką są bardzo nieprecyzyjne, wręcz “kanciaste”. Jeśli chcielibyśmy uzyskać efekt “przytrzymania analoga” w jedną stronę, to należy nacisnąć na klawiaturze przycisk ctrl. Niestety na tę funkcję trafiłem przypadkiem, ponieważ nigdzie nie została ona udokumentowana.

 

Chociaż instrukcja pokazuje przypisane przyciski do zestawu, szkoda, że nie przedstawiono tego w bardziej przejrzysty sposób – chociażby w postaci obrazka zamiast tabeli.

 

 

Kompatybilność w grach

 

Tak jak wcześniej wspomniałem, byłem bardzo zaintrygowany działaniem tego zestawu na Nintendo Switch i na pierwszy ogień poszła gra battle royale, Spellbreaker. Miałem na początku dość spore problemy ze względu na zapamiętanie klawiszologii i wykorzystanie jej w kryzysowych sytuacjach. Jednakże po kilkudziesięciu minutach przyzwyczaiłem się, a rozgrywka stała się przyjemna. Mały problem pojawił się przy dobieraniu czułości myszki w grze. Odczułem, że przetwarzanie ruchu nie jest w 100% precyzyjne i wybieranie odpowiednich ustawień w grze może czasami doprowadzić do frustracji.

 

Podobną sytuację miałem w Fortnite. Z innych strzelanek Overwatch i Warface dobrze się spisały w ogólnym odczuciu, ale wszystkie cierpiały na nieprecyzyjne działanie myszki. Tragicznie było z darmowym tytułem Vigor. Celowanie przy użyciu Cobry DK02 było niezwykle uciążliwe.

 

 

Poszerzając horyzonty, wypróbowałem Enter the Gungeon. Na początku grało się fatalnie, ze względu na to, że celownik wracał do neutralnej pozycji, kiedy tylko nie ruszałem myszką. Jednak tutaj uratował tę grę zupełny przypadek, odkrycie funkcjonalności klawisza ctrl. Przytrzymanie go pozwalało na utrzymanie celownika w danym kierunku. Jednak ciągłe naciskanie przycisku nie było komfortowe i tutaj lepiej użyć starych, dobrych Joy-Conów.

 

Przeglądając kolejne tytuły – Ninjala najlepiej współpracuje ze sprzętem, Animal Crossing, Super Mario Sunshine również dobrze się sprawują. Hyrule Warriors: Age of Calamity i Dead by Daylight niestety rozczarowują i lepsze efekty uzyskamy przy użyciu Pro Controllera. 

 

 

Ostateczne pytanie – czy warto?

 

Korzystanie z zestawu jest bardzo przyjemne. Naciskanie klawiszy daje wewnętrzną satysfakcję, ale są dość głośne (coś jak niebieskie przełączniki w mechanicznych klawiaturach). Cobra DK02 poza Nintendo Switch jest też kompatybilna z PlayStation 3/4, Xboxem One oraz PC. W moim odczuciu mysz oraz klawiatura do Switcha nadaje do strzelanek oraz gier, w których bardzo często wykorzystujemy prawy analog (chociaż są pewne wyjątki, np. Enter the Gungeon). Z pozostałymi produkcjami bardziej komfortowe jest granie na kontrolerze. 

 

 

Cobra DK02 jest świetnym gadżetem, który niestety nie jest w pełni kompatybilny z niektórymi grami. W szczególności problem się rodzi wtedy, kiedy nie możemy zmienić “klawiszologii” podczas zabawy. Istnieje jedynie możliwość zamiany przycisków miejscami na klawiaturze (chociaż czasami Switch potrafi odmówić takiego działania z nieznanych przyczyn). Analog wbudowany do klawiatury jest ciekawym dodatkiem, ale kompletnie niepraktycznym. Zestaw gamingowy Cobra jest tylko możliwy do wykorzystania w trybie stacjonarnym, więc posiadacze Nintendo Switch Lite nie będą mogli go używać.

 

 

Podpórkę można regulować, chociaż trzeba włożyć w to trochę siły, a sama klawiatura jest przystosowana do lewej ręki. To dziwna praktyka, zwłaszcza że myszka jest wyprofilowana dla praworęcznych i leworęcznych. Zestaw Cobra DK02 kosztuje około 320 zł i jego kupno tylko do konsoli Nintendo Switch według mnie jest mało opłacalne. Nie otrzymamy takiego samego doświadczenia jak gra na PC ze względu na nieprecyzyjne rejestrowanie ruchów myszki. Jeśli zaś gramy również na PlayStation czy Xbox, to wtedy można poważnie się zastanowić nad sprawieniem sobie takiego prezentu.

 

 

Podziękowania dla Technology Gate Poland za dostarczenie sprzętu do recenzji
 
 


Podsumowanie

Zalety

  • + świetne uczucie naciskania klawiszy
  • + brak opóźnienia
  • + prosta obsługa
  • + dobrze wyprofilowana klawiatura z podpórką
  • + myszka dla lewo i praworęcznych

Wady

  • - ustawienia czułości myszki w niektórych grach to męczarnia i trudno jest znaleźć złoty środek
  • - niezbyt czytelna tabela zmapowanych przycisków w instrukcji
  • - zestaw czasami odmawia posłuszeństwa
  • - brak dedykowanej dla Nintendo Switch wersji
Wyświetleń: 9657

Redaktor

Damian "Dadaista" Filipkiewicz

Z zamiłowaniem śledzę wszystkie informacje i pogrywam różne produkcje na Nintendo Switch oraz PC. Nie mam ulubionego gatunku gier, a przez te lata przewinęły się dziesiątki, z którymi świetnie się bawiłem. Zręcznościówki, strzelanki, karcianki, strategie, RPG'i nie są mi straszne. Na co dzień pracuję jako programista. Lubię kawę z mlekiem, moim spirit animal jest Slowpoke i należę do Ravenclaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *