PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Nintendo Labo – idealny prezent dla dziecka!

Deweloperzy Nintendo tworząc Switcha, sporo uwagi poświęcili najmłodszym. Dlatego też…

16 listopada 2018

Deweloperzy Nintendo tworząc Switcha, sporo uwagi poświęcili najmłodszym. Dlatego też na konsolę ukazało się i nadal ukazuje się wiele produkcji w głównej mierze przeznaczonych dla młodszych użytkowników. Wystarczy tylko wspomnieć o całej serii Mario. Jednak to nie wszystko, gdyż wśród dodatków i akcesoriów znaleźć można całkiem sporo ciekawych pomysłów dla dziecka. Najbardziej interesującym z nich jest niewątpliwie Nintendo Switch Labo.

 

Czym jest Labo?

 

Nintendo LABO to specjalne interaktywne zestawy do samodzielnego złożenia, które dedykowane są w szczególności dzieciom między 6. a 12. rokiem życia. Mamy tutaj do czynienia po prostu z tekturowymi konstrukcjami, które składa się niczym puzzle 3D. Kartony?! Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wydanie 200-300 złotych na kartony to nieporozumienie. Wszystko się jednak zmienia wraz z początkiem zabawy. Otóż kartony te tworzą specjalne narzędzia, elementy, które współpracują z konsolą. W ten oto sposób można uczynić z konsoli i Labo jeszcze bardziej multimedialne narzędzie. Hasłem przewodnim całego projektu jest: Twórz, Graj, Odkrywaj! Podana cena może się wydawać wygórowana, jednak nie można zapominać, że w skład zestawu wchodzą również dedykowane gry, więc de facto otrzymujemy zestaw dla małego inżyniera z kilkoma produkcjami.

 

Jak je obsługiwać?

 

W zależności od wersji Nintendo Labo znajdziemy w opakowaniu od jednej do 5 konstrukcji do wykonania. Zostały one w taki sposób stworzone, aby dzieci mogły je złożyć bez pomocy narzędzi, kleju czy taśmy bezbarwnej. Wszelkie instrukcje są po kolei w przyjemnej i prostej formie wyświetlane na ekranie Switcha. Dzięki temu dziecko może samodzielnie zająć się całym zestawem, bez pomocy dorosłych, a sama instrukcja jest o wiele prostsza i pomocna niż choćby w klockach Lego. Obok samego kartonu w opakowaniu znajdować się będą gumki, sznurki czy plastikowe elementy. Po złożeniu wybranej konstrukcji jest ona kompatybilna z konsolą Nintendo oraz dołączoną grą. W ten oto sposób obsługując manualnie konstrukcję, dziecko może jednocześnie uczestniczyć w rozgrywce.

 

Na chwilę obecną zetkniemy się z 3 zestawami: Nintendo Labo: Variety Kit, Labo: Vehicle Kit, Labo: Robot Kit.

 

Nintendo Labo: Variety Kit

 

 

Nintendo Labo Variety Kit to aktualnie najbardziej popularny zestaw Labo, który składa się z pięciu konstrukcji. Jest to zdalnie sterowany pojazd, wędka, domek, motocykl oraz pianino. W tej właśnie kolejności są one pogrupowane wedle poziomu trudności.

 

Najprostszy jest pojazd RC Car, a właściwie obiekt, który można złożyć do 10 minut. To prosta kartonowa konstrukcja, którą łączymy z Joy-Conami. Dzięki obsłudze w aplikacji na Switchu możemy sterować i poruszać obiektem. Jego napędem są wibracje w obu kontrolerach. Taki  samochodzik jest w stanie skutecznie poruszać się w ciemności za pomocą kamery na podczerwień, znajdującej się w prawym Joy-Conie. Wielu osobom z pewnością przypadnie do gustu zestaw dodatkowych elementów do personalizacji samochodzików.

 

Wędka wymaga od 90 do 150 minut, więc dziecko musi nastawić się na nieco więcej cierpliwości. Składa się z wielu elementów, jak i również specjalnego sznurka. W ten oto sposób użytkownik otrzymuje wędkę z działającym kołowrotkiem, który będzie połączony sznurkiem do podstawy trzymającej konsolę Nintendo Switch. Na ekranie konsoli będziemy mieć do czynienia z podwodnym światem, gdzie zarzucamy wędkę i opuszczamy haczyk poprzez kręcenie kołowrotkiem. Wraz z uruchomieniem się wibracji, koniecznie należy podnosić wędkę z jednoczesnym kręceniem konstrukcją. Zabawa jest tu przednia!

 

Na zbudowanie domku potrzeba między 120 a 180 minut. Jest to całkiem duża konstrukcja, która wraz z grą jest w stanie dla dziecka stworzyć coś na wzór wielkiego Tamagotchi. Bardzo ciekawe jest to, że w interakcję z mieszkającym w domu zwierzątkami wchodzimy poprzez wkładanie bloków o różnym kształcie w specjalne miejsca na górze oraz boku domku. Dzięki temu możemy je karmić i bawić się z nimi.

 

Motor w zależności od zdolności dziecka wymaga 90-150 minut. W zasadzie tworzymy funkcjonalną kierownicę od motocykla. W zbudowaną kierownicę motoru należy umieścić Joy-Cony, a w sam środek instaluję się konsolę. Dzięki temu możemy pokierować motocyklem na ekranie swojego Nintendo Switcha. Prawa rączka w konstrukcji odpowiada za przyspieszenie czy hamowanie, a jeśli będziemy się przechylać lub skręcać kierownicą, to tak samo zachowywać będzie się motocykl na ekranie. Dołączona do zestawu gra pozwala nawet na tworzenie własnych torów do jazdy.

 

Najtrudniejsze do zbudowania jest jednak pianino. Czas łączenia elementów przewidywany jest na 150-210 minut. We wnętrzu konstrukcji umieszczamy zarówno Switcha jak i prawego Joy-Cona. Z zewnątrz otrzymujemy 13-klawiszowe pianino, które będzie w stanie wydawać różnorodne dźwięki czy tonacje, w zależności od tego, których klocków użyjemy do dołączonego zestawu.

 

Ważne jest także to, że w Nintendo Labo: Variety Kit otrzymujemy wiele dodatkowych elementów i propozycji, dzięki którym można dołączone kartony wykorzystywać w innych celach, co z pewnością pobudzi wyobraźnię dziecka. Pomocne w tym będzie także Toy-Con Garage. To intuicyjne i interaktywne narzędzie do programowania, które zapewnia bardzo dużo samouczków dla graczy w każdym wieku.

 

Kup Nintendo Labo: Variety Kit

 

 

Nintendo Labo: Vehicle Kit

 

 

Kolejny zestaw Labo na rynku skierowany jest do miłośników motoryzacji. Nintendo Labo: Vehicle Kit składa się z takich elementów jak samochód, łódź podwodna, samolot, pedały, dwa klucze oraz kilku akcesoriów. Wspomniane klucze służą do aktywacji pojazdu lub też przełączania się między samochodem a samolotem czy łodzią. System jest tu identyczny jak w przypadku pierwszego Labo – otrzymujemy kartony i dodatki, jak i dedykowaną grę wraz z instrukcją obsługi.

 

Najbardziej interesować dzieci może z pewnością zestaw kierowcy. Składa się on z kierownicy, pedału przyspieszenia oraz dedykowanej aplikacji. Cała konstrukcja jest dosyć prosta do złożenia. Oczywiście to nie wszystko. W kokpicie mamy do czynienia ze sznurkiem, który po pociągnięciu dodaje naszemu pojazdowi dodatkowego przyspieszenia, jak i umożliwia skok samochodem. Dźwignia po prawej stronie uruchamia wycieraczki, a panel obrotowy pomaga wybrać jedną z dodatkowych opcji do wyboru jak piła, bomba, radio do posłuchania. Dodatkowa dźwignia po lewej stronie pomaga w parkowaniu czy precyzyjnym ustawianiu się do tankowania.

 

Równie ciekawie prezentuje się łódź podwodna. Labo do jej sterowania wygląda niczym prostokątny i nieco zaokrąglony pojemnik. Po przełożeniu do niej klucza, w grze nasz pojazd zamienia się automatycznie w łódź podwodną. Obrotowe koła po obu stronach panelu wraz z pedałem pozwalają na zanurzanie i wynurzanie się pojazdu. Pod wodą możemy nimi oczywiście także sterować łodzią. Specjalny przycisk na środku aktywuje broń.

 

Samolot to nieco inna konstrukcja. Wygląda trochę niczym drążek od joysticka, który znamy z dawnych czasów komputerowych. Także i tutaj mamy do czynienia z tą samą grą i pojazdem, który po przełączeniu klucza zamienia się w samolot. Za pomocą drążka możemy sterować samolotem, wyczyniać akrobacje. Przycisk z przodu służy do celowania i strzelania, niczym z myśliwca!

 

Owe 3 modele pozwalają na wyjątkową rozgrywkę. W grze zetkniemy się z niezwykle obszernym światem, który będziemy odkrywać na i pod powierzchnią, jak i prosto z przestworzy. Ponadto będziemy mieć wiele zadań do wykonania, co sprawi, że rozgrywka nie będzie tylko prostym symulatorem. Dzięki 2 kluczom oraz trybowi multiplayer można wspólnie eksplorować światy, toczyć ze sobą wyścigi, pojedynki. W zestawie dołączony jest przedmiot, którego możemy używać jako wirtualnego sprayu do malowania pojazdów.

 

Kup Nintendo Labo: Vehicle Kit

 

 

Nintendo Labo: Robot Kit

 

 

Ostatni jak do tej pory zestaw z Nintendo Switch Labo to Robot Kit. Dzięki niemu każdy młodszy użytkownik konsoli może zamienić się w robota! Także i tu mamy ten sam system: kartonowe elementy i dodatki, jak i dedykowane oprogramowanie. Jest to pierwszy Toy-Con, który można nosić na sobie. Najpierw zakłada się na głowę przyłbicę, następnie plecak oraz specjalne buty robota. Na koniec chwytamy w dłonie drążki-ręce robota. Trzy ostatnie elementy połączone są ze sobą specjalnymi sznurkami, dzięki czemu można sterować robotem w grze ruchami swego ciała. Przyłbica i plecak zaopatrzone są w dwa klucze, które wychwytują każdy nasz ruch i łączą się z konsolą.

 

Jeśli rozłożymy ramiona, przechodzimy w tryb lotu. Kucanie z kolei aktywuje tryb zamiany robota w samochód. Gdy opuścimy specjalną maskę na przyłbicy przejdziemy w tryb pierwszoosobowy, przez co zobaczymy świat oczami swego robota. Kilka innych ruchów może aktywować tryb giganta, jak i inne możliwości. Także i tu musimy wykonywać liczne zadania, po których to otrzymujemy nowe zdolności.

 

Toy-Con robot to także zestaw kilku dodatków, za pomocą których możemy zmieniać kolory swego robota, wydawać dźwięki i melodie podczas ruchu. Dostępny jest tu również tryb multiplayer lub pojedynek z drugim graczem na tym samym urządzeniu przy pomocy dwóch zestawów.

 

Kup Nintendo Labo: Robot Kit

 

 

Plusy i minusy

 

W przypadku wszystkich 3 zestawów recenzje są najczęściej bardzo optymistyczne. Chwalone jest rozbudowanie możliwości konsoli Nintendo Switch o zupełnie nowe, manualne tryby, względna prostota w budowaniu, rozwijanie wyobraźni dziecka, jak i nawet wysoka jakość kartonowych materiałów i dodatków. Ponadto Toy-Con Garage to okazja na liczne eksperymenty. Nie możemy także pominąć faktu, że zwłaszcza w trybie robota gra wymaga od dziecka ruchu, co będzie miało pozytywne rezultaty dla zdrowia!

 

Niestety nie można zapominać o pewnych minusach. Przede wszystkim instrukcje są tu w języku angielskim, przez co może się nie obejść często bez pomocy rodziców. Ponadto gry nie zachwycają grafiką czy złożonością. Nintendo Labo pozwala na rozgrywkę tylko w dedykowanych do zestawów produkcjach. Zwracana jest tutaj uwaga na brak wykorzystania popularnych serii w tym zakresie jak choćby Mario czy Zelda. Nie zapominajmy także, że mamy do czynienia z kartonem, który nie należy do trwałych materiałów, a przy żywiołowym dziecku może szybko ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu.

 

Czy warto kupić?

 

Decyzja zakupu Nintendo Labo to tak naprawdę sprawa indywidualna, jednak biorąc pod uwagę możliwości każdego z zestawów, polecamy wybór tego dodatku od Nintendo. Zwłaszcza może to być świetny pomysł na gwiazdkę lub Mikołaja.


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *